Továrna na sny

4. – 11. srpen 2024
areál (bývalé níťárny) Nová Perla
Cena: 800 (standard) / 600 (členové Fénixu)
Věk: 18-35
Přihlásit se můžeš na e-mailové adrese:

tovar.na.sny@seznam.cz

Připravujeme tábor, který bychom chtěli sami zažít. Láká tě představa prožít svůj letní týden v neobvyklé továrně proměněné v kulturní a komunitní centrum? Láká tě potkat nové lidi, debatovat, mlčet nebo zpívat u ohně? Lákají tě večerní toulky v kostýmu po fiktivním filmovém ateliéru? Odvážíš se vstoupit do příběhu a jako jeho spolutvůrce si na vlastní kůži prožít krásu i faleš filmového průmyslu, vztahové peripetie, vyhrocené situace a nejedno překvapení? Potom čti dále.

PŘÍBĚH

Kamera, klapka, akce… už sám sebe vidíš v záři reflektorů. Kamera zamíří právě na tebe, ty si naposledy smeteš imaginární smítko ze svého kostýmu, klapka klapne a už se natáčí. Sám sebe vidíš v roli hlavní hvězdy, jejíž obličej bude zdobit plakáty zvoucí na nový film do biografu. Odpověděl jsi na inzerát, a to ne ledajaký. Prý nové filmové studio, česko-americká produkce! Solidní plat, zajištěné ubytování, strava, herecká příležitost… je to tak lákavá vidina, že ti ani nevadí táhnout se do té pohraniční díry. A kdyby náhodou konkurz na hlavní roli nevyšel? I na štěcích se dá budovat kariéra… a přinejhorším kulisy či světla holt také někdo musí obstarat.

Ty si ale věříš. Jedeš totiž do továrny na sny.

Splnit si ten svůj.


O TÁBOŘE

Továrna na sny je zážitkovou a dobrovolnickou akcí. V praxi to znamená, že se po snídani věnujeme cca pět hodin dobrovolnické práci v areálu bývalé níťárny, přičemž budeme lokalitě vypomáhat s všemožnými terénními, zahradními i stavebními pracemi. Po obědě následuje polední klid, který je možné využít k odpočinku, hraní deskových her, procházkám… čili v podstatě k čemukoliv, na čem se domluvíme.

Večer (a nezřídka i noc) potom patří společnému hernímu programu, který bude založen na hraní postav (tzv. LARPU). Tyto postavy se načas stanou členy štábu natáčejícího (fiktivní) film. V „Továrně na sny“ se tedy po několik večerů proměníte ve věhlasnou hereckou hvězdu, kameramana s temnou minulostí, nenápadného šoféra s bohatými kontakty na podsvětí, neohroženého kaskadéra… či snad někoho úplně jiného. Všechny večery, které se neprotáhnou hluboko do noci vinou hry, se však dosti pravděpodobně protáhnou hluboko do noci kytarováním a debatováním u ohně. Inu, nejen prací (pro film) živ je člověk 😉

ŽAHR (LARP)

Amerikánsky LARP (správně česky ŽAHR ;-)) je označení pro specifický druh her, založených na hraní role. V těchto hrách má každý hráč přidělenou roli nějaké postavy, kterou během hry ztvárňuje, podobně jako herci na divadle. Oproti divadlu však nehrají hráči pro diváka, ale pro sebe samé a své spoluhráče.

Každá postava má vytvořený charakter, podle kterého za ni hráč jedná, a své herní cíle, kterých se v rámci této role snaží dosáhnout. Vzájemnými rozhovory, interakcí a hereckou improvizací pak hráči společně rozvíjejí příběh, kterého jsou jejich postavy součástí. Rozuzlení celého příběhu obvykle není pevně stanoveno a je tedy zcela na hráčích, jak se rozhodnou herní situace v rolích vyřešit. (převzato ze stránky larpy.cz)

Nová Perla

Nová Perla je ráj na zemi, místo pro umění, vědy a řemesla. Postupně měníme a revitalizujeme areál bývalé níťárny Roberta Solomona v Kyjově u Krásné Lípy ve Šluknovském výběžku. Naší vizí je vytvořit v Perle galerii, divadlo a kino, nakladatelství, tiskárnu a grafické studio, ateliéry, byty, umělecké a řemeslné dílny, kavárnu, knihovnu a knihkupectví Divus, park a zahradu.

Nová Perla je svobodným přístavem myšlenky, slova i činu. Stavíme ráj ideálů ve vězení reality. Sázíme stromy zapomnění na okraji vadnoucího světa. Marnost je volnost. Čekáme na vás v údolí na břehu říčky mezi lesem a loukou. (převzato ze stránky novaperla.cz)

TÝM

Kuba

Pane Jakube, vzpomenete si, jaké byly Vaše filmové začátky?

Vzpomínám si, že jsem jako student působil v malém divadelním souboru. Dělal jsem kulisáka, a dokonce jsem si jednou zahrál i strom! Až o pár let později jsem se rozhodl, že chci organizovat larpový tábor z prostředí filmového studia. No a tak jsem tady… (smích – pozn. red.)

S jakým žánrem se ve své umělecké tvorbě nejvíce ztotožňujete?

Nejsem v tomto směru vyhraněný… ale vždy mě bavily filmy s atmosférou a s drsnými, ale čestnými hrdiny. Možná se k tomu nejvíc hodí krimi-noir nebo historická dramata. Ale obecně mám blízko také k menším a svéráznějším kinematografiím… zkrátka něco trochu ztřeštěného.

Na jakém projektu právě teď pracujete?

Dlouhodobě pracuji na jednom unikátní projektu ze školního prostředí, občas natočím i nějaký dobrodružný velkofilm z ciziny a příležitostně se věnuji i natáčení hudebních klipů a nekvalitních přenosů amatérských sportovních soutěží.

Páčová

Slečno Páčová, jaké byly Vaše herecké začátky?

Úplně poprvé jsem si zahrála jednu z vedlejších postav v detektivce, která se odehrávala ve starém klášteře. Pak jsem si zahrála ještě pár malých roliček; už teď se ale těším, co vznikne na Nové Perle.

Co se Vám na filmech líbí, a co naopak ne?

Nesnáším většinu dabovaných filmů, ale hrozně by mě bavilo být dabérkou (nebo rozhlasovou hvězdou). Baví mě divnofilmy a artové filmy, třeba z východních zemí, nebo na pomezí dokumentární tvorby a fikce. Taky mám ráda britský humor. Miluju fantasy světy a LH, i když to už s filmem nesouvisí.

Je o Vás známo, že Váš předchozí film Daleké muzeum byl komerční trhák, do čeho jste investovala vydělané peníze?

Koupila jsem kamenné sídlo s výhledem na staré stromy.

Kačk

Slečno Katko, promiňte, že se tak ptám, ale působíte dojmem spíše plachého člověka… To ale není ve filmové branži příliš obvyklé. Mýlím se?

Kdepak, máte naprostou pravdu! Reflektor ozařující před kamerou jen mou tvář je představa, ze které mi stéká studený pot po zádech. A ještě ze sebe vypáčit rozumné slovo? To je skoro noční můra. Být hlavní postavou ve filmu a stát se slavnou herečkou opravdu nikdy nebylo mým snem!

Přesto je pro Vás natáčení filmu něčím zajímavé?

Ano, protože ve filmu je vše možné, je to ztělesnění naší fantazie. Neobyčejné lidské příběhy, exotické kraje, barevná hra světla a stínů, okouzlující hudba. A banda skvělých lidí, kteří dokonale spolupracují… To všechno mě přitahuje. Také mě láká výroba kulis a rekvizit, dokonce jsem kdysi uvažovala o studiu scénografie. V reálném životě ale dávám přednost skutečným dobrodružstvím ve vysokých horách, hlubokých lesích a nekonečných loukách.

Kryštof

Pane Kryštofe, kolují o Vás pověsti, že jste jeden z nejvytěžovanějších producentů v zemi. Čemu všemu se teď aktuálně věnujete?

Je toho spousta. Kromě projektu na Nové Perle sbírám a píšu příběhy pro budoucí projekty, trochu dělám do výroby rekvizit a kostýmů. Nejvíc času mi teď asi zabírá přestavba jednoho bytu pro dlouhodobější natáčení.

A umíte vůbec odpočívat? Co Vám pomáhá ventilovat stres?

Hlavně cestování za inspirací. Rád podnikám krátké i dlouhé cesty prakticky kamkoliv a dívám se kolem. Když má člověk trochu představivosti, vidí uchvacující příběhy, postavy a zápletky všude kolem sebe.

Ilien

Slečno Ilien, jak jste se vlastně dostala k natáčení filmů?

Nejspíše tak, že jsem vlastně vždycky žila tak nějak mimo realitu. Začalo to fantasy knížkami v dospívání, pak přišly larpy, bitvy, různé tábory… bylo toho vícero, ale všechny měly společné to, že si člověk mohl prožít kousek života v jiném světě.

Co Vás baví na natáčení filmů?

Ta tvorba nových světů. Mám velmi ráda různé příběhy a líbí se mi, že i díky filmům můžou ožívat. A nejvíc mě baví celá ta atmosféra party bláznů, kteří se podílí na společném díle

Přestože mluvíte o tvorbě jiných světů u filmů se věnujete spíše jejich technické stránce. Čím to?

No, protože jsem v tom vymýšlení marná. (smích – pozn. red.) Se slovy mi to příliš nejde, to spíš vzít do ruky flexu nebo páječku. S ideami a lidmi to bývá složitější než jen připájet káblík nebo kus uříznout.

A co byste chtěla vzkázat na konec?

No, nejspíš jen to, že natáčení na Nové Perle bude skvělé. Je to krásné místo a s tou správnou partou nadšenců věřím, že se nám povede stvořit něco nezapomenutelného. Rozhodně pro nás, kteří se na tom budeme podílet.

Olin

Dobrý den, jestli Vás mohu jen na chvilku vyrušit, Vy také patříte také ke štábu?

Dobrý den, abych pravdu řekl, tak vlastně ano i ne.

Prozradil byste mi prosím, kdo jste a jaká je Vaše role v tomhle mumraji?

Tak úplně na začátek bych rád řekl, že nejsem žádná hvězda nebo někdo nepostradatelný v tomhle cirkuse. Jsem Olin, prostě Olin. Mám zde na starosti spokojenost štábu, a to i těch mravenců, co tu dělaj všechnu práci okolo.

A jak jste se dostal vůbec k takovému natáčení přichomýtl? 

S tímhle štábem je to pro mě už druhý projekt. Tehdy mě oslovili spíš díky náhodě než nějakému úmyslu. Byl jsem zkrátka ve správný čas na správném místě. Mám restauraci nedaleko lokace minulého natáčení. Zrovna jim vypadla firma, co měla na starosti catering. Slovo dalo slovo, a bylo to. Protože s mými službami byli spokojeni, vzali mě i letos. A jestli můžete, určitě se přiďte podívat na Novou Perlu i vy. Prej ještě scházejí nějaký lidi, tak třeba se vám poštěstí být toho součástí.

FOTKY