Great reset

Dobrovolnicko-zážitkový tábor

30.–12. 8. 2022, Hrad Templštejn u Jamolic

Účastnický poplatek: 1300/1400, Věk: 15-26,

Informace na e-mailu greatreset@brontosaurus.cz

Přihláška zde


Probouzíš se, hlava ti třeští, malátně se rozhlížíš okolo sebe, Krajina je ti povědomá, ale zároveň cizí. Přijde ti, jakoby se zde něco změnilo, jakoby se ztratila ruka člověka, která krajinu pečlivě utvářela a opečovávala. Vše působí jaksi divoce, rozmazaně, nejasně… Slunce tě pálí do očí až musíš sklonit pohled. Po chvíli se konečně rozkoukáš a všímáš si nehybné postavy, zaostříš svůj zrak a matně rozpoznaváš obrysy těla a po chvíli i obličej.. Není ti příliš povědomý, snažíš se vzpomenout jestli jsi ho někdy neviděl, nebo, co se stalo. Tvá mysl je však zastřená, myšlenky se ti překrývají, silně tě znavují, že ani nedokážeš rozlišit bdělé snění od reality. Zdá se ti, že tě zase přemáhá spánek…



O TÁBOŘE

Budeme spát přímo na hradě; pod hvězdami nebo ve stanu (v případě bouřky se pak můžeme skrýt do dřevěné boudy), vařit si budeme na ohni a snídat s výhledem na zalesněné říční údolí. Dopoledne se budeme věnovat dobrovolnické práci. Pomůžeme s opravami hradu a úpravami přilehlého okolí. Náplní práce bude namátkou oprava dřevěných konstrukcí hradu, zdění nebo plení a pálení náletových dřevin. Během horkých letních dní nás pak osvěží průzračně čistá voda řeky Jihlavy.

O hře

Celým táborem nás provede hra (situovaná časově do odpolední, podvečerů a večerů), která se bude odehrávat v alternativní realitě naší doby, ve světě, kde se řád a civilizace rozpadli a svět se přeměnil v chaos, kde přežijí jen nejzdatnější. Budeme se tedy pohybovat v postapo světě. Hra bude klasickou táborovou hrou obohacenou o prvky LARPu a dřevárny. Nevíte, co to je? Nevadí. LARP je zkratkou pro Live action role play, což zjednodušeně znamená, že budeme vystupovat v rámci příběhu za postavy. Za ně se budeme rozhodovat a dělat herní úkoly. Může to znít těžce, ale věřte, že v našem podání to nic těžkého nebude a půjde to docela snadno.

Dřevárna a zbraně

Dřevárny jsou akce, kde se šermuje měkčenými zbraněmi. Pro představu, je to zbraň z laminátu nebo ze dřeva, která je obalená karimatkou. Pravidla pro jejich používání najdeš zde a návod na výrobu najdeš tady. Pokud ti nebude cokoliv jasné, tak se na nás neváhej obrátit s jakýmkoliv dotazem 🙂

Celé to však není jen o šermu, každý tábor má svůj soubojový systém, který souboje ozvláštňuje a pokud nejsi nejlepší šermíř, tak ti může pomoct. Většinou ti dá nějaké vylepšení ať do útoku nebo do obrany, které ti pomohou dosáhnout tvých cílů ve hře.

Kostýmy

Náš tábor se bude pohybovat v alternativní realitě naší doby, v postapokalyptickém světě, takže vlastně žádný kostým není špatný. Když si vezmete, to v čem chodíte do školy, do divadla nebo do postele, tak to může být správně. Jediné na co je třeba myslet je, že se kostým může během tábora zašpinit, potrhat a podobně. Přec jen se budeme pohybovat v přírodě a ne vždy budeme chodit po cestách.

Taky je fajn kostým před táborem trošku „zpostapit“. Kdo neví, co si pod tím představit tak třeba potrhat, ušpinit, propálit, přece nebudete v postapokalyptické džungli chodit sněhobílí a nažehlení.

A nakonec pro vás, kteří nemáte jasnou představu nebo toužíte po několika mazáckých tipech přikládáme odkaz na dokument od naší táborové kostýmové bohyně. 😉

.


O HRADU

Fénix na Templštejn (Templštejny jsou dva, takže v našem případě jde o Templštejn u Jamolic) začal jezdit v roce 2013. Letos to už bude desátý tábor v řadě, který se tu koná. A určitě nezůstane ani posledním. V minulých letech jsme prožili příběhy renesančních alchymistů, starých Keltů, neohrožených zbojníků, tajemných templářů, odvážných partyzánů nebo conquistadorů. Nyní nás čeká postapokalyptický svět plný nelítostných soubojů a drsných válečníků.

Templštejn byl založen ve 13. století řádem Templářů. Roku 1312 byl ale řád rozpuštěn a hrad se dostal do rukou nových majitelů. Do poloviny 16. století, kdy pravděpodobně zaniká, se zde vystřídali například páni z Lipé nebo z Kravař.

Mimo jeho dlouhou historii lidského sídla je také významnou botanickou a ekologickou lokalitou. Nachází se na území přírodního parku Střední Pojihlaví a v těsném okolí hradu je vyhlášena přírodní rezervace.

Hrad nás okouzlil svou tajuplnou atmosférou i osobností majitele pana Hamzy, kterýžto si místo šetření na auto raději našetřil na hrad a vlévá do něj kopu času a energie. Pokud byste si o hradu chtěli přečíst něco více, tak směřujte na jeho webovky. 🙂


TÝM

Fanda

Jeho táborovou rolí je zbrojmistr. Má na starosti všechny zbraně, orgů i účastníků. Je to tedy org, na kterého byste se měli obracet, pokud o vás zlomí vaši zbraň aby vám dal novou. Klidně mu ale napište, pokud budete chtít pomoct s výrobou své zbraně. Mimo to na táboře uspokojí všechny vaše choutky. Na táboře má v orgtýmu svého bratra Jonáše, se kterým jsou prakticky k nerozeznání. Akorát v noci chrápou nastřídačku.


Honza

Honza je velmi zásadní osobou pro váš pobyt na táboře. Bude šéfovat vaší první polovině dne, občas i druhé. Je to totiž vedoucí práce. Má veškerou pravomoc vás při výkopu nechat unavit k smrti, takže s ním chcete být skutečně zadobře. Má k tomu jako archeolog veškerou potřebnou kvalifikaci. Ale pozor, radši se před ním nebavte o historii nebo vás velmi rychle opraví a vyvede ze všech historických omylů (hlavně těch týkajících se římského období).


Karel

Karel, Karlos, nebo prostě jen Kája. Je uměleckou a příběhovou duší našeho tábora, to díky ní (a jejímu perfekcionismu) jsou kostýmy vyšperkované a detaily dotažené. I díky ní se vám dostane lahodného jídla, ale prosím, když vám nebude chutnat, neshazujte ji ze srázu ani jí nepalte boty, to fakt nemá ráda. Mluvíme ze zkušeností… A zkušenosti nám taky říkají, že v práci umí zabrat jako málokdo a ještě se u toho stíhá smát ostatním.


Jonáš

Vidíš někoho dělat topinky? Tak to je Jonáš, druhým jménem topinkovač 3000. Ale mimo to ho moc neuvidíš. Obvykle jen leží ospalý v hamace a nechce se s náma kamarádit. A taky občas přiloží nějaký ten kámen do zdi, protože má speciální povolení na zdění od samotného pána hradu. Mimo tyto tři výsostné aktivity se na táboře postará o zábavu a může vám taky zatrhnout internet. Ale jinak se nenechte zmást. Milejšího člověka byste nenašli a do hlavy vás praští mečem jen občas. Nepleťte si ho s jeho bratrem Fandou.


Peťa

Peťa není plnohodnotný organizátor, je to takový půlúvazkář, ale s platem dobrovolníka. Možná proto na vás bude o trochu hodnější. Na programu vkládá veškerou energii do ztvárňování postav (viz fotka vpravo) a mimo to ještě stíhá program vyfotit. Po večerech vás potěší svým hudebním uměním. Když vezme kytaru do ruky nebudete chtít odcházet spát.


Vítek

Přestože Vítek vypadá, že ho zlomí závan větru, je to Mastermind celého tábora. Ať už se věnujete čemukoliv, věřte, že Vítek by to udělal líp. Proto je pro něj role Hlavase jako stvořená. S kytarou je jako Jukebox, není píseň, kterou by nezahrál. Rád na svůj um svádí nové účastnice. Pokud se jedná o fyzické bolístky (na ty psychické je tady Peťa), Vítek je táborovým zdravotníkem a postará se o vás jako o vlastní.

Dawe

Poznáte ho na první pohled, z orgtýmu je bezkonkurenčně nejvyšší. V orgtýmu je letos nováčkem, ale to mu nezabránilo se s vervou pustit do tvorby výzvědníčku, který je letos ještě lepší a epičtější než jindy. Pokud vás oslovil, tak mu to neváhejte říct a zároveň se můžete těšit na stejně epické programy. Dawe totiž dělá všechno skvěle a na jedničku, teda pokud to zrovna nedělá s Karlem…


Fotky