Soumrak věků

Dobrovolnicko-zážitkový tábor

14.–27. 7. 2024, Hrad Templštejn u Jamolic

Účastnický poplatek: 1300/1400, Věk: 15-26,

Informace na e-mailu soumrak.veku@brontosaurus.cz

Přihláška zde


Rozhlížíš se po kraji. Pod vrchem se choulí několik na sebe nalepených stavení. Do dnešního dne to byl tvůj domov. Sice chudý, ale přece domov. Co bude dál, nikdo neví. Za vrchem se rozkládá širý a hlavně nebezpečný svět, nyní zmítaný nepokoji, a někde v něm hrad, na který máš dorazit. Nevzkázali příliš konkrétně, co chtějí, ale slibuje to lepší výdělek než se lopotit na kamenitých polích a kácet v lese stromy. Místo sekery a pluhu je tak novou jistou meč a lehká zbroj. Aspoň, že do světa nevyrážíš sám. Společně se známými a sousedy z vesnice snadno utvoříte družinu, která na cestě slibuje aspoň nějakou bezpečnost a jistotu. Co vás však čeká ví snad jen bohové…O TÁBOŘE

Budeme spát přímo na hradě; pod hvězdami nebo ve stanu (v případě bouřky se pak můžeme skrýt do dřevěné boudy), vařit si budeme na ohni a snídat s výhledem na zalesněné říční údolí. Dopoledne se budeme věnovat dobrovolnické práci. Pomůžeme s opravami hradu a úpravami přilehlého okolí. Náplní práce bude namátkou oprava dřevěných konstrukcí hradu, zdění nebo plení a pálení náletových dřevin. Během horkých letních dní nás pak osvěží průzračně čistá voda řeky Jihlavy.

O hře

Co od naší hry očekávat? No rozhodně spoustu magie, moudré a vychytralé čaroděje i čarodějky, epické bitvy plné mocných válečníků, hrdinských skutků i rozhodnutí. Celým táborem nás provede hra (situovaná časově do odpolední, podvečerů a večerů), která se bude odehrávat ve smyšleném světě s prvky fantasy. Celý tábor bude provázet příběh v rámci kterého se budou odehrávat hry s prvky LARPu a dřevárny. Nejde však o LARP! LARPovými prvky spíše naše hry oživíme a doplníme. Dřevárnické souboje a bitvy pak programům dodají akčnější ráz. Celkově se tak můžete těšit na na pestrou směs různých herních prvků tvořící dohromady velkou táborovou hru s výraznou fantasy příběhovou linkou.

Dřevárna a zbraně

Dřevárny jsou akce, kde se šermuje měkčenými zbraněmi. Pro představu, je to zbraň z laminátu nebo ze dřeva, která je obalená karimatkou nebo jiným měkčícím materiálem. Pravidla pro jejich používání najdete zde a návod na výrobu najdete tady. Pokud nebude cokoliv jasné, tak se na nás neváhejte obrátit s jakýmkoliv dotazem. 🙂 Volbu zbraně necháme na vás, ale za nás jednoznačně doporučujeme jednoruční meč.

Celé to však není jen o šermu, každý tábor má svůj soubojový systém, který souboje ozvláštňuje a pokud nejste nejlepší šermíři, tak vám může pomoci souboje vyhrát. Většinou soubojový systém obsahuje nějaká vylepšení ať do útoku nebo do obrany, která vám pomohou dosáhnout tvých cílů ve hře.

Kostýmy

Letošní tábor se bude odehrávat ve fantasy světě, jehož kostýmovou podobu si představujeme zhruba jako středověk. Proto bychom jako kostým doporučili jednoduchou tuniku, kalhoty s několika doplňky. V rámci hry budeš představovat pro začátek chudšího vesničana/žoldáka, takže se zkus kostýmově trefit do této stylizace. Obecné info najdeš tady, pro lepší představu pokračuj do návodů na kostýmy, případně načerpej inspiraci z obrázků okolo 🙂


O HRADU

Fénix na Templštejn (Templštejny jsou dva, takže v našem případě jde o Templštejn u Jamolic) začal jezdit v roce 2013. Letos to už bude jedenáctý tábor v řadě, který se tu koná. A určitě nezůstane ani posledním. V minulých letech jsme prožili příběhy renesančních alchymistů, starých Keltů, neohrožených zbojníků, tajemných templářů, odvážných partyzánů nebo conquistadorů. Letošní ročník se tak ponese v duchu, který tu již nějakou dobu nebyl a my se na to fakt těšíme.

Templštejn byl založen ve 13. století řádem Templářů. Roku 1312 byl ale řád rozpuštěn a hrad se dostal do rukou nových majitelů. Do poloviny 16. století, kdy pravděpodobně zaniká, se zde vystřídali například páni z Lipé nebo z Kravař.

Mimo jeho dlouhou historii lidského sídla je také významnou botanickou a ekologickou lokalitou. Nachází se na území přírodního parku Střední Pojihlaví a v těsném okolí hradu je vyhlášena přírodní rezervace.

Hrad nás okouzlil svou tajuplnou atmosférou i osobností majitele pana Hamzy, kterýžto si místo šetření na auto raději našetřil na hrad a vlévá do něj kopu času a energie. Pokud byste si o hradu chtěli přečíst něco více, tak směřujte na jeho webovky. 🙂

 

TÝM

Fanda

Jeho táborovou rolí je Lore master. Jeho starostí je proto táborový příběh. V podstatě to je nejzběhlejší organizátor, co se drobných nuancí spletitého táborového příběhu týče. Mimo to na táboře uspokojí všechny vaše choutky. Na táboře má v orgtýmu svého bratra Jonáše, se kterým jsou prakticky k nerozeznání. Akorát v noci chrápou nastřídačku.


Honza

Honza je velmi zásadní osobou pro váš pobyt na táboře. Bude šéfovat vaší první polovině dne, občas i druhé. Je to totiž vedoucí práce. Má veškerou pravomoc vás při výkopu nechat unavit k smrti, takže s ním chcete být skutečně zadobře. Má k tomu jako archeolog veškerou potřebnou kvalifikaci. Ale pozor, radši se před ním nebavte o historii nebo vás velmi rychle opraví a vyvede ze všech historických omylů (hlavně těch týkajících se římského období).


Zojka

Zojka se snadno stane vaším nejoblíbenějším organizátorem. Její starostí bude totiž táborová kuchyň a vaše hladové žaludky. Mohla by působit jako jemná duše našeho org týmu ale pozor, zdání může klamat. V práci i v humoru se nás vždy snaží předehnat a pro večerní debaty u ohně byste jen těžko hledali zarputilejšího diskutéra. Mimo šéfovou táborové kuchyně je taky orgem, který má před táborem na starost komunikaci, takže její osobitý styl poznáte v e-mailech všichni.


Jonáš

Vidíš někoho dělat topinky? Tak to je Jonáš, druhým jménem topinkovač 3000. Ale mimo to ho moc neuvidíš. Obvykle jen leží ospalý v hamace a nechce se s náma kamarádit. A taky občas přiloží nějaký ten kámen do zdi, protože má speciální povolení na zdění od samotného pána hradu. Mimo tyto tři výsostné aktivity se na táboře postará o zábavu a může vám taky zatrhnout internet. Ale jinak se nenechte zmást. Milejšího člověka byste nenašli a do hlavy vás praští mečem jen občas. Nepleťte si ho s jeho bratrem Fandou.


Víteček

Přestože Vítek vypadá, že ho zlomí závan větru, je to Mastermind celého tábora. Ať už se věnujete čemukoliv, věřte, že Vítek by to udělal líp. Proto je pro něj role Hlavase jako stvořená. S kytarou je jako Jukebox, není píseň, kterou by nezahrál. Pokud se jedná o fyzické bolístky (S těmi psychickými se obracejte spíš na Zojku), Vítek je táborovým zdravotníkem a postará se o vás jako o vlastní.


Fotky