POD HORU VELESOVU

Dobrovolnicko-zážitkový tábor

2. – 16. 8. 2022, Hrad Templštejn u Jamolic

Účastnický poplatek: 1300/1400, Věk: 15-26,

Přihlašujte se na adrese podhoruvelesovu@gmail.com


Rukou ses dotkl rosy na vzrůstajícím obilí. Je sice ještě zelené, ale už teď víš, že úroda bude stejně špatná jako v minulých letech. Celý kmen doufal, že se neúroda po sedmi letech zlomí, ale opak se stal pravdou. Již deset let se zdá, že bohové toto místo opustili a nechali zde lidi pouze živořit. Ani oběti, ani jiné rituály je neusmířily. Včera se sešla rada starších. Radili se dlouho do noci, ale nepřišli na nic lepšího než vyslat výpravu mladých odvážných válečníků, aby našli nové místo k žití, aby smířili bohy…

Jsi-li dostatečně silný, odvážný a mladý přihlas se radě starších a snad tě vybere pro výpravu za lepšími zítřky a věčnou slávou v legendách, vyprávěných po generace okolo ohně.


O TÁBOŘE

Budeme spát přímo na hradě; pod hvězdami nebo ve stanu (v případě bouřky se pak můžeme skrýt do dřevěné boudy), vařit si budeme na ohni a snídat s výhledem na zalesněné říční údolí. Dopoledne se budeme věnovat dobrovolnické práci. Pomůžeme s opravami hradu a úpravami přilehlého okolí. Během horkých letních dní nás pak osvěží průzračně čistá voda řeky Jihlavy.

O hře

Celým táborem nás provede hra (situovaná časově do odpolední, podvečerů a večerů) protkaná nitkami slovanské mytologie raného středověku, kdy každý bojoval o přežití a přízeň bohů co mu síly stačily. Hra bude klasickou táborovou hrou obohacenou o prvky LARPu a dřevárny. Nevíte, co to je? Nevadí. LARP je zkratkou pro Live action role play, což zjednodušeně znamená, že budeme vystupovat v rámci příběhu za postavy. Za ně se budeme rozhodovat a dělat herní úkoly. Může to znít těžce, ale věřte, že v našem podání to nic těžkého nebude a půjde to docela snadno.

Dřevárna a zbraně

Dalším termínem je dřevárna, což je zjednodušeně mlácení se klackem obaleným karimatkou. Říkáte si, to nezní moc dobře? No, takhle brutální to samozřejmě nebude. Hra má svá strukturovaná pravidla(která najdete v odkazech dále 😉 ), co se smí a nesmí, aby se eliminovala rizika a všechny nás to bavilo. Budeme tedy používat měkčené zbraně, se kterými se běžně bojuje na tzv. dřevěných bitvách. Návody na pěkné meče, palice a sekery najdete zde.

.

Kostýmy

Náš tábor se bude pohybovat v období ranného středověku a tomu by měl odpovídat i váš kostým. Kostým je skvělá věc, protože dokáže pomoci nám samotným i ostatním, aby se lépe dostali do hry, vžili se do prostředí i postavy. Takže je fajn si s tím trochu vyhrát a neodfláknout to. Oceníme to všichni 🙂

Jak by takový kostým mohl vypadat? Pro začátek by mohla stačit jednoduchá tunika, kalhoty a nějaké nevýrazné boty. Při volbě barev je fajn se držet spíše přírodních barev. to platí i o materiálech, jejichž výhodu navíc je, že jsou nehořlavé (někteří organizátoři by vám mohli vyprávět). Každopádně ucelenější info i jednoduché a složitější návody najdete zde

.


O HRADU

Fénix na Templštejn (Templštejny jsou dva, takže v našem případě jde o Templštejn u Jamolic) začal jezdit v roce 2014. Letos to tedy bude devátý tábor v řadě, který se tu koná. A určitě nezůstane ani posledním. V minulých letech jsme prožili příběhy renesančních alchymistů, starých Keltů, neohrožených zbojníků, posledních lidí z postapokalyptického světa, tajemných templářů, odvážných partyzánů nebo conquistadorů. Nyní nás čeká raný středověk obohacený o slovanskou mytologii.

Templštejn byl založen ve 13. století řádem Templářů. Roku 1312 byl ale řád rozpuštěn a hrad se dostal do rukou nových majitelů. Do poloviny 16. století, kdy pravděpodobně zaniká, se zde vystřídali například páni z Lipé nebo z Kravař.

Osud hradu je ale stále otázkou historického a archeologického bádání, kterého se nyní můžeš stát součástí…

Hrad nás okouzlil svou tajuplnou atmosférou i osobností majitele pana Hamzy, kterýžto si místo šetření na auto raději našetřil na hrad a vlévá do něj kopu času a energie.


TÝM

Fanda

Fotka napravo je velmi raritní. Zastihuje totiž Fandu s tričkem (a taky bez slušivé ofiny), což je absolutně mimo jeho přirozené chování. Fanda totiž trička jednoduše moc nenosí, a to nehledě na denní nebo roční dobu. Jeho táborovou náplní je komunikace s účastníky, vytvořil i výzvědníček. Je to tedy org, na kterého byste se měli obracet jako na prvního, protože o vás ví vše a navíc se dokáže bavit s každým a kdykoliv. Na táboře má v orgtýmu svého bratra Jonáše, se kterým jsou prakticky k nerozeznání. Akorát v noci chrápou nastřídačku.


Honza

Honza je velmi zásadní osobou pro váš pobyt na táboře. Bude šéfovat vaší první polovině dne, občas i druhé. Je to totiž vedoucí práce. Má veškerou pravomoc vás při výkopu nechat unavit k smrti, takže s ním chcete být skutečně zadobře. Má k tomu jako archeolog veškerou potřebnou kvalifikaci. Ale pozor, radši se před ním nebavte o historii nebo vás velmi rychle opraví a vyvede ze všech historických omylů (hlavně těch týkajících se římského období). Pokud zrovna nepracuje nebo neopravuje, tak po táboře dealuje sladkosti za výhodné ceny.


Karel

Karel, Karlos, nebo prostě jen Kája. Je uměleckou duší našeho tábora, to díky ní (a jejímu perfekcionismu) jsou kostýmy vyšperkované a detaily dotažené. I díky ní se vám dostane lahodného jídla, ale prosím, když vám nebude chutnat, neshazujte ji ze srázu ani jí nepalte boty, to fakt nemá ráda. Mluvíme ze zkušeností… A zkušenosti nám taky říkají, že v práci umí zabrat jako málokdo a ještě se u toho stíhá smát ostatním.


Jonáš

Vidíš někoho dělat topinky? Tak to je Jonáš, druhým jménem topinkovač 3000. Ale mimo to ho moc neuvidíš. Obvykle jen leží ospalý v hamace a nechce se s náma kamarádit. A taky občas přiloží nějaký ten kámen do zdi, protože má speciální povolení na zdění od samotného pána hradu. Mimo tyto tři výsostné aktivity se na táboře postará o zbraně a může vám taky zatrhnout internet. Ale jinak se nenechte zmást. Milejšího člověka byste nenašli a do hlavy vás praští mečem jen občas. Nepleťte si ho s jeho bratrem Fandou.


Peťa

Je-li v týmu někdo, kdo porozumí vašim bolístkám a neochotě bojovat, je to Peťa. Ta raději postojí opodál s nažhaveným foťákem v ruce. Taky vás po návratu z programu nebo z práce dokáže nasytit, protože výborně vaří a tvoří tak druhou půlku orgovské obsluhy kuchyně. Snídani bychom však od ní vzhledem k její lásce ke spánku nečekali. Zato večer vás určitě potěší s kytarou na niž umí hrát a ještě dovede krásně zpívat.


Vítek

Přestože Vítek vypadá, že ho zlomí závan větru, je to Mastermind celého tábora. Ať už se věnujete čemukoliv, věřte, že Vítek by to udělal líp. Proto je pro něj role Hlavase jako stvořená. S kytarou je jako Jukebox, není píseň, kterou by nezahrál. Rád na svůj um svádí nové účastnice. Se svou sestrou Zoe tvoří nerozdělitelnou dvojici, ale nebojí se ji při zlobení třeba i zavřít do sklepa. Pokud se jedná o fyzické bolístky (na ty psychické je tady Peťa), Vítek je táborovým zdravotníkem a postará se o vás jako o vlastní.


Fotky